Kõik Eesti räpialbumid läbi aegade !? (Täiendatud vol 1)

150 aastat tagasi tegi Jakob Hurt rahvaluule kogumisega olulise teene Eesti kultuurile. Legendaarne Records ei ole kehvem kui Hurt, sest oleme koostanud Eesti hiphop albumite andmebaasi.

Millega siis tegu?

Oleme siin aja jooksul kokku kogunud kõik albumid, mis antud andmebaasi võiks kuuluda. Olgu see siis CD, kassett, digireliis või vinüül. Kindlasti on siit veel asju puudu ja võib olla isegi üle, sest mingeid kindlaid piire pole seadnud. Võib olla võiks asja nimi olla räpialbumite andmebaas, sest leiame siit eest ka reliise, mis võib olla polegi nii hiphop, aga muusikas on kõvasti räppimist. Eks arutlust tekib, et kas see ikka klassifitseerub üldse kuidagi? Või kas mixtape’id või kahe looga EP peaks seal üldse olema? Või see reliis on ikka liiga kaugel hiphopist ja erilist räppimist ka seal ei ole? Lepime kokku, et midagi ära ei hakka võtma, ainus mis teeme on lisame uusi reliise ja vanu rariteete.

Tegemist on siis andmebaasiga, kus ajajoonel on märgitud album, artisti nimi, albumi ilmumise aasta ja kas siis albumi kaanepilt, helinäide või video mõnest albumil olevast loost ning lühike lause reliisi kohta.

LISAKS on Teil kõigil võimalus andmebaasi täiendada ja parandada. Ajajoone all asuv vorm, kuhu te saate lisada omapoolse paranduse või info ning meie hiphop Sherlockid leides piisavt tõestusmaterjali, lisavad selle andmebaasi. Igasugu info on teretulnud: kasvõi parema pilt mõnest vanast albumist või ägedam trivia albumi kohta, mida kõik peaks teadma. Võime kohe öelda, reliisimise kuupäevad on paljuski formaadi mõttes suht huupi pandud. Aastad ja muu info ikka nii täpne kui olla saab. Ega artistid sageli isegi ei mäleta

Kuidas töötab?

Andmebaas on nagu slaidshow, kus noolega edasi liikudes ilmuvad su ette Eesti hiphopreliisid kronoloogilises järjestuses. Slaidide all jookseb paralleelselt ajatelg, mida zoomides saada liikuda ajas suuremate või väiksemate sammudega aastast aastasse, edasi-tagasi. Loogiline ja lihtne

real kuhnja

Aastad 1995-2003

Et kuidagi orienteeruda Eesti hiphopi ajaloos võiks selle jagada kolmeJagasime ajajoonel orienteerumiseks ajajärku. Võtsime stardipakuks loomulikult Cool D “O’Culo” kasseti aastast 1995 ning sellest ajast on andmebaasi kantud ca 240 albumit (15.08.2016 seisuga 253), mixtape’i, EP-d (singlid jätsime vaid välja). Kui ajajoont vaadata, siis 1995-2003 oli albumite reliisimine suhteliselt luksusbiznut. Selle perioodi jooksul anti välja ainult 26 albumit ehk 2 albumit aastas ja seda kaheksa aasta jooksul. Peamiselt möllas Eestis siis COOL D, kes selle perioodi jooksul andis välja neli albumit. Lisaks Coolile oli aktiivseim tolle perioodi reliisijaid Rakvere DJ Gee poolt juhitud plaadifirma LEJAL GENES. Tallinnas ajas asju DJ Critikal oma mixtape’idega. Ajajärgu lõpetas CHALICE oma “Ühendatud Inimesed” albumiga, mis tõi Eesti hiphopi uusi tuuli.

418164_396760620351725_2073457568_n

Aastad 2004-2009

Me nimetaks seda Eesti hiphopi esimeseks kuldajastuks: ilmusid sellised reliisid nagu “Legendaarne”, “MC?”, “Koodeks R.L.V”, “Välk selgest taevast”, “Taevas ja perse”, “Näljalinn”, “Kummuli kaheksa, üheksanda maailma imelik” jne. Ajajärku aga iseloomustab kõige paremini aga erinevad Eesti hiphop kogumikud:  Volüüm 1-2-3, Retsept 1-2, Mangetofon, Puhas Kuld jne. Eestisse tekkisid Lejal Genesi kõrvale teised hiphop labelid: Mindnote Records, Insomniac Records, Legendaarne Records, Superbandiit Records. 

Must Lipp Cover

Aastad 2010-2016

Alates 2010-2016 antakse Eestis välja keskmiselt 18 hiphop albumit aastas. See arv kasvab iga aastaga. Esimese üheksa aasta jooksul andis albumeid välja ainult 7-8 erinevat artisti, aga näiteks 2014 reliisis albumeid juba 24 erinevat hiphop artisti. See arvab kasva, sest vanemad tegijad pole isu täis saanud ja nooremaid tuleb järjest juurde.Seega, et asi saaks veel täiuslikumaks, ootame kõikide fännide, melomaanide, plaadikollektorite, artistide ja leibelite tagasisidet, Ja kindlasti edaspidi kui keegi annab midagi välja, siis võite alati info ka meile saata.

Miks seda kõike vaja on?

See on osa Eesti  kultuurist, osa Eesti muusikas ja Eesti luulest. See on folk, see son street-etno. See on see sama värk mida Hurt ajas ja millest Taarka jauras. Meie esimemmede ja seto meeste räppbattle – see stuff on UNESCO. See on eesti hiphop ja see on riil! Hoidke asi õige!!!

 

P.S. Special thanx läheb siit DJ Gee’le (Lejal Genes), DJ TSR’ile (Insomniac Records), DJ Critikalile (Mindnote Records), Raul Saaremetsale (Umbluu Records), Kapten Tulevikule (OneSense Music) Lordile, DJ Shromikule, Cool D-le,  hiphop.ee-le, ehh.ee-le ja kõigile artistidele, kes alati mulle oma albumi on kinkinud ning geniaalsele Rasmus Merivoole, sest ta kinkis mulle selle Cool D “O’Culo” originaal kasseti 

– Genka

  VAATA EESTI HIPHOP ALBUMITE AJATELGE SIIT

JAGA